HERMLE C 800 U
Ražošanas gads
1998
Stāvoklis
Lietots
Atrašanās vieta
Metzingen Vācija
Apstrādes centrs - universāls HERMLE C 800 U
more Images
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
Dati par iekārtu
Iekārtas apzīmējums:
Apstrādes centrs - universāls
Ražotājs:
HERMLE
Modelis:
C 800 U
Ražošanas gads:
1998
Stāvoklis:
ļoti labs (lietots)
Cena un atrašanās vieta
Atrašanās vieta:
Metzingen Vācija
A20687970
Atsauces numurs:
Atjaunināšana:
pēdējo reizi 27.02.2026
Apraksts
x-axis travel 800 mm
y-axis travel 600 mm
z-axis travel 500 mm
O F F E R
We can offer you, subject to prior sale and errors excepted, ex-stock and without obligation:
HERMLE
5-Axis Universal Machining Center in Gantry Design with Swivel Rotary Table
Model C 800 U
Year 1998 12648
_____
Milling head travel longitudinal X-axis 800 mm
Milling head travel transverse Y-axis 600 mm
Milling head vertical travel Z-axis 500 mm
NC Swivel Axis A-axis -20 / +90 °
NC Rotary Table C-axis 360,000 °
Maximum reach of vertical spindle approx. 600 mm
Installation height under spindle max. approx. 100 / 600 mm
Table size (swing diameter Ø 630 mm) 540 x 540 mm
Maximum workpiece weight on table approx. 300 kg
Spindle taper SK 40
Gsdpfsx Dndcjx Adysit
Spindle speeds vertical, infinitely variable 18,000 rpm
Feed rates/rapid traverse infinitely variable 2 – 35,000 mm/min
Feed force approx. 11/16 Nm
Spindle drive 15 kW
Overall power approx. 37 kW - 400 V - 50 Hz
Weight approx. 8,000 kg
Accessories / Special Equipment:
• NC swivel rotary table (C-axis 360,000° / B-axis -20/+90°) Ø 630 mm